fbpx

7 sprawdzonych sposobów na naukę języka obcego

7 sprawdzonych sposobów na naukę języka obcego

Czasami w trakcie nauki języka obcego przychodzi chwila zwątpienia. Może być ona wywołana tym, że nie widzimy efektów lub forma nauki stała się dla nas męcząca. Teachersi przychodzą Ci z pomocą i przedstawiają 7 sprawdzonych (przez nas) sposobów na naukę języka. Przedstawione sposoby pomogą Ci odzyskać chęć do nauki oraz pokażą, że czasami wystarczy niewiele, aby uzyskać zadowalające efekty. Oto one!

1. Zacznij naukę od tego, co Cię interesuje.

Każdemu nauka przychodzi łatwiej, kiedy dane zagadnienie go interesuje. Ten sam patent możemy zastosować podczas nauki języka obcego. Interesuje Cię minimalizm, ochrona środowiska, grafika komputerowa lub koszykówka? Staraj się szukać informacji o swoich zainteresowaniach na stronach w języku, którego się uczysz. Weźmy jako przykład język angielski. Czy wiesz, że ponad 50% wszystkich stron internetowych jest właśnie w tym języku? Z tego wynika, że kiedy czytasz jedynie strony i portale w języku polskim, odbierasz sobie szansę, aby dowiedzieć się więcej i odkryć nowinki z dziedziny, która Cię interesuje. Nigdy nie spojrzałeś/aś na to z tej strony? Określ, co Cię fascynuje już teraz i zacznij poszukiwania. Pamiętaj, żeby nie ograniczać się tylko do artykułów. Odkryj kanały na YouTube lub podcasty, które poruszają daną tematykę. Wtedy rozwijasz również swoje rozumienie języka obcego ze słuchu. Dodatkowo, kiedy poszerzysz już słownictwo z danej dziedziny, będzie Ci o wiele łatwiej rozmawiać o niej ze znajomymi z zagranicy. Będziesz mógł/mogła podzielić się z nimi swoimi pasjami, a bariera językowa zniknie!

2. Zawsze ucz się słówek w kontekście.

To jest żelazna zasada, jeśli chodzi o naukę słownictwa. Może słyszałeś/aś to już milion razy, ale czy tak naprawdę kiedyś tego spróbowałeś/aś? Układałeś/aś sobie zdania z nowo poznanymi słówkami? Wykucie listy słówek nie jest osiągnięciem. Osiągnięciem jest dopiero to, kiedy potrafisz ich użyć w mowie i/lub piśmie. Kiedy wiesz jak je wymówić i zastosować. Jeśli to wszystko opanujesz, możesz śmiało powiedzieć, że umiesz dane słówko. Sądzę, że to podejście różni się od metod, z którymi spotykamy się w szkole czy na studiach. Zasada trzech zet (3xZ: Zakuć, Zdać, Zapomnieć) nie może być stosowana podczas nauki języka obcego. Przecież my nic nie chcemy zapominać, a wręcz przeciwnie: chcemy jak najwięcej zapamiętać. Dlatego tak ważna jest nauka słówek w kontekście. Najlepiej jeszcze, kiedy wypowiadasz całe zdania na głos. Twórz własne wypowiedzi lub posiłkuj się tymi, które znajdziesz w internecie. Nie ucz się “luźnych” słówek i zwracaj uwagę na kontekst, w jakim się pojawiają. Może zatem zmodyfikujemy zasadę trzech zet: Zrozumieć, Zdać, Zapamiętać?

3. Notuj nowe słówka.

Nowe słówka szybko się pojawiają i szybko znikają, dlatego ważne jest, aby je sobie gdzieś notować. Może to być tradycyjny zeszyt lub coś bardziej nowoczesnego jak telefon lub tablet, jak wolisz. Przecież sam/a najlepiej wiesz, co przynosi najlepsze efekty w Twoim przypadku. Osobiście używam tradycyjnego zeszytu, który sprawdza się idealnie. Ostatnio zgłębiam słownictwo z Business English i moim przyjacielem w trakcie nauki jest mój zeszyt w palmy. To właśnie w nim wypisuję sobie nowe słówka, ich tłumaczenie, definicję i (koniecznie!) użycie w kontekście. To pozwala mi w każdej chwili wrócić do wcześniejszego słownictwa i je szybko powtórzyć. Często czytam zapisane wyrażenia na głos, bo nie wyobrażam sobie nie znać wymowy słówek, których się uczę. Także zdecyduj, gdzie najwygodniej będzie Ci zapisywać słówka i notuj! To przyczynia się również do większej organizacji Twojej nauki. Całe słownictwo masz w jednym miejscu i nic nie umknie Twojej uwadze.

4. Ustal limit nieznanych słówek.

Kiedy czytamy coś w języku obcym, to kusi nas, aby sprawdzać i/lub wypisywać sobie wszystkie nieznane słówka. Nic w tym złego, ale ta praktyka może w końcu doprowadzić do tego, że zniechęcimy się takim czytaniem. Pamiętaj, że aby zrozumieć tekst, nie musimy znać wszystkich słówek. Dobrym sposobem jest ustalenie sobie limitu (np. 3 nieznane słówka na jedną stronę książki lub 10 nieznanych słówek na cały artykuł). Taki limit pozwoli Ci spojrzeć bardziej krytycznie na tekst, a dzięki temu będziesz wybierał słowa, które utrudniają/uniemożliwiają Ci zrozumienie sensu tekstu lub w pewien sposób Cię zaciekawiły. Taką ilość słówek też łatwiej sobie potem przyswoić. No i najważniejsze: zgodnie z punktem nr 3 możesz je bez problemu wszystkie zanotować, bez obaw, że zagubisz się w milionie kartek ze swoimi notatkami. Pamiętam czas, kiedy sama nie stosowałam tej zasady i w duchu mojego perfekcjonizmu chciałam zawsze sprawdzać znaczenie wszystkich słówek, których nie znałam. Do czego to doprowadziło? Wtedy, kiedy czytałam trudniejszy tekst, więcej czasu spędzałam na wyszukiwaniu tłumaczeń słówek i/lub ich definicji niż na czytaniu. Czasami z jednej strony książki potrafiłam wynotować ponad 20 nowych słówek. Często się też zniechęcałam, bo dochodziłam do wniosku, że „ja tak mało wiem”. Dlatego ustal sobie limit i się go trzymaj. Unikniesz zniechęcenia i więcej czasu poświęcisz na czytanie niż na poszukiwanie polskich odpowiedników.

5. Czytaj na głos.

Ten sposób jest bardzo pomocny, kiedy chcesz poprawić swoją wymowę. Weź dowolny tekst w języku obcym i czytaj go na głos. It’s as simple as that. Zwróć uwagę na intonację. Kiedy nie masz pojęcia jak wymówić dane słówko, użyj słownika (np. www.oxfordlearnersdictionaries.com, gdzie znajdziesz wymowę zarówno brytyjską, jak i amerykańską). Możesz czytać jeden tekst kilkakrotnie, aż dojdziesz do perfekcji. Sama bardzo często czytam na głos, kiedy sięgam po książki. Jeżeli mam taką możliwość, zawsze pierwszą stronę książki czytam na głos, a potem już w myślach. I tak za każdym razem, kiedy sięgam po daną książkę – jedna strona na głos, a dalej już normalnie. Oczywiście robię tak, kiedy jestem w domu, ponieważ w pociągu czy w metrze byłoby to dla mnie krępujące. Kiedy czytasz na głos, nie musisz się skupiać na rozumieniu tekstu. Skup się raczej na poprawnej wymowie i płynności. Zobaczysz, że efekty przyjdą same! Jedynie czego potrzebujesz to cierpliwości i systematyczności.

Could you read that out loud for me, please?

6. Ucz się całych fraz na pamięć.

Ten punkt możemy w pewien sposób połączyć z punktem nr 2, czyli nauką słówek w kontekście. Często kiedy oglądamy jakiś film lub serial w języku obcym, aż mamy ochotę, żeby powtórzyć to, co przed chwilą powiedział bohater. I tak trzeba robić! Sama często, kiedy usłyszę jakieś wyrażenie, które chcę zapamiętać, zaczynam je powtarzać 2-3 razy. Często tak mam kiedy oglądam Friendsów. Posłużę się w tym miejscu przykładami właśnie z tego serialu: (1) I had a major crush on you. (2) I take credit for Paul. (3) What are you up tonight? (4) You got screwed!

Nauka całych fraz/wyrażeń na pamięć pomaga nam zautomatyzować nasz język. Dzięki takiej automatyzacji mówimy po prostu płynniej. Nie mamy w głowie pojedynczych słówek, które potem musimy połączyć w zrozumiałą dla naszego rozmówcy całość. Mamy natomiast gotowe całe zdania, którymi instynktownie się posługujemy, kiedy pojawia się ku temu odpowiednia sytuacja. Kiedy uczylibyśmy się pojedynczych słówek na naszej liście z pewnością znaleźlibyśmy takie zwroty jak: to get screwed, to have a crush on somebody lub to take credit. Nie twórz takich list! Ucz się całych fraz na pamięć, tak jak je usłyszałeś w filmie, serialu, podcaście lub przeczytałeś w artykule.

7. Zmień język interfejsu swojego telefonu lub Facebooka

Mało osób o tym wie, ale to naprawdę pomaga w nauce nowego słownictwa. Pewnie nie jesteś tego świadomy/a, ale większość nazw funkcji i przycisków, których używasz na swoim smartfonie lub na Facebooku masz w małym palcu. Dlatego teraz proponuję Ci, abyś zmienił/a język domyślny swojego telefonu/Facebooka i zobaczył/a jak polskie funkcje są nazwane np. po angielsku/niemiecku/hiszpańsku. Ten sposób testowałam, kiedy zaczęłam się uczyć języka portugalskiego i muszę przyznać, że się sprawdził. Dzięki temu, że codziennie kilka lub nawet kilkanaście razy dziennie patrzyłam na ekran swojego telefonu i na odpowiedniki portugalskie, podświadomie uczyłam się nowych słówek. Facebooka mam w języku angielskim i już nawet nie pamiętam od jakiego czasu. Zmiana języka w Twoim urządzeniu zajmuje tylko kilkanaście sekund, a może Ci ułatwić naukę języka. To jak? Spróbujesz?

Kliknij, aby obejrzeć ten odcinek:)

Tak przedstawiają się nasze sprawdzone sposoby na naukę języka obcego. Wszystkie z nich przetestowałyśmy na sobie i wiemy, że działają. Dlatego teraz czas na Ciebie! Wybierz sposób, który najbardziej do Ciebie przemawia i go wypróbuj. Nic Cię to nie kosztuje, a może przynieść wiele korzyści. Daj nam koniecznie znać, które sposoby już wypróbowałeś oraz jakie inne formy nauki praktykujesz, które nie znalazły się na naszej liście.

Ola

A może mapa myśli?

P.S. Świetnym sposobem na zapamiętywanie nowych treści są MAPY MYŚLI, również tych językowych;) Jeśli chcecie nauczyć się, jak robić tak świetne notatki, to odsyłamy Was do KREATYWNYCH NOTATEK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.