fbpx

Jak zmotywować się do nauki języka?

Jak zmotywować się do nauki języka?

Gdy stawiamy pierwsze kroki w języku obcym towarzyszy nam ekscytacja, rozpiera nas pozytywna energia i chłoniemy wszystko z wypiekami na twarzy! Pamiętasz swoje początki? To było to ;). Ale z czasem tracimy motywację i nauka schodzi na dalszy plan, a to, co początkowo sprawiało nam przyjemność, teraz wisi nad nami tak długo aż stwierdzimy, że ‘wypadałoby’ usiąść w końcu do tego angielskiego… Co robić, by nasza motywacja do nauki języka utrzymywała się na tym samym, wysokim poziomie? Podejść siebie sposobem! Siebie – bo po pierwsze nikt się za ciebie języka nie nauczy (the sad truth), a po drugie tylko ty wiesz co tak naprawdę, naprawdę cię motywuję!

Czy motywacja jest przereklamowana?

Tak, bo motywacja jest, a potem jej nie ma, znowu wraca na chwilę i następnie przepada na dłużej. Motywacja jest super, ale jeszcze lepszy jest plan B, czyli co zrobisz, gdy ci jej zabraknie? Poniżej przedstawiamy 10 sprawdzonych sposobów na podnoszenie motywacji do nauki oraz kolejne plany awaryjne (C, D, E itd.) na wypadek, gdyby poprzedni nie zadziałał ;).

Gdzie szukać motywacji?

W poszukiwaniu motywacji. Gdzie ona się podziała?
  1. Najważniejsze to znaleźć dobry powód do nauki języka. Wyjazd za granicę? Egzamin certyfikacyjny? A może chęć oglądania filmów w oryginale? To od ciebie zależy jaki cel wybierzesz. Najlepiej będzie jeśli zapiszesz go w widocznym miejscu, tak by motywował cię w chwilach zwątpienia. To naprawdę działa!
  2. Określ swój cel językowy, np. w 6 miesięcy chcę opanować 600 nowych słówek lub w ciągu miesiąca nauczę się 30 zwrotów, których użyję podczas wycieczki za granicą. Co więcej, koniecznie rozplanuj sobie swój własny harmonogram nauki, np w formie chcecklisty. Zaplanuj sobie dokładnie kiedy się uczysz, by uniknąć przekładania i wymówek typu I’ll do it tomorrow. Tomorrow. And tomorrow never came :(.
  3. Kolejnym sposobem na motywowanie się do nauki jest wcześniejsze przygotowanie sobie materiałów. Dzięki temu, wyznaczonego czasu na naukę nie zmarnujesz na przeczesywanie otchłani tzw. Internetów bez celu, tylko poczujesz satysfakcję z tego, że idziesz do przodu i robisz postępy w nauce. Z pewnością zmotywuje cię myśl, że już masz przygotowane ćwiczenia do zrobienia, więc nie pozostaje ci nic innego jak zacząć działać! Mała podpowiedź od nas, Teachersów: korzystaj z różnych źródeł i wybieraj różnorodne materiały. Podręcznik uzupełniaj autentycznymi materiałami jak video czy artykuły. Nie ma nic bardziej demotywującego w nauce jak nuda i nudne, czarno-białe kserówki. Bleh!
  4. Nie zmuszaj się, gdy nie masz ochoty na naukę. Zmuszanie zamiast motywować, zacznie Cię szybko zniechęcać do nauki. Pamiętaj, nic na siłę! Jeśli potrzebujesz przerwy, to ją sobie zrób. Nie jesteś niewolnikiem swojego planu nauki, to on ma służyć Tobie ;).
  5. Motywacja zewnętrzna też może Ci pomóc w nauce języka. Jak? Nagradzaj się za każdy osiągnięty cel językowy. Może to być pyszny deser lub wyjście na językowe spotkanie. Idź też na całość – twoją nagrodą może stać się mały city break w Paryżu – jeśli językiem, którego się uczysz jest francuski :). Takie celebrowanie sukcesów, choćby najmniejsze, z pewnością sprawi, że z niecierpliwością będziesz czekać na kolejne zadania językowe do zrealizowania!
  6. Znasz tę sytuację, gdy wciąż się uczysz, a nie widzisz postępów? I jedyne na co masz ochotę to rzucenie tego w kąt i wyjazd w Bieszczady? To może być skutkiem źle dobranej metody uczenia się. Testuj na sobie różne sposoby uczenia się, zmień kurs językowy lub wypróbuj nowe materiały i aplikacje – po prostu sprawdź, co Tobie najbardziej odpowiada i dobrze się przy tym baw!
  7. Kolejny sposób na motywowanie się, to metoda małych kroków, tzw. baby steps. By odstraszyć demotywującego potwora, staraj się codziennie, choćby po kilka minut, mieć kontakt z językiem – nawet 15 minut dziennie robi różnicę! W ten sposób nauka ‘wejdzie ci w krew’, a efekty zobaczysz in no time!
  8. Podziel się ze światem, rodziną, przyjaciółmi informacją o nowym wyzwaniu językowym – na pewno cię to zmotywuje. Jak? Uwierz nam, kiedy donośnie ogłosisz wszystkim, że postanawiasz doskonalić swój angielski, to nikomu nie umknie pytanie odnośnie do twoich postępów. Wtedy ‘należałoby’ dumnie opowiedzieć o swoich sukcesach, a nie porażkach, prawda? Dobrze jest zwierzyć się z naszych postanowień językowych osobie, która da nam ‘kopa’ do nauki.
  9. Jeśli akurat nie uczysz się w celu zdania egzaminu lub zdobycia lepszej pracy, i nie masz ‘musu’ z zewnątrz, tylko uczysz się z własnych, nieprzymuszonych chęci, to fajnym sposobem jest wyobrażanie sobie dialogów i sytuacji, w których używasz nowo nabytych umiejętności językowych. Takie wizualizowanie sobie realnych sytuacji, w których faktycznie przyda ci się nowo nauczone wyrażenie z pewnością będzie superpomocne. Będziesz mieć dowód na to, że nowa umiejętność jest praktyczna i faktycznie pomoże ci, np. rozwiązać jakiś problem czy to w podróży, czy podczas pobytu za granicą. Języka obcego uczymy się w końcu, aby móc się porozumiewać z innymi, right? Przy okazji jeśli będziesz mówić na głos, to oswoisz się z tym jak brzmisz w języku obcym, co pomoże ci też pokonać strach przed mówieniem.
  10. Jeśli jesteś już dalej w procesie nauki i dopadnie cię kryzys, przypomnij sobie te emocje i ekscytację, które towarzyszyły ci na początku nauki. Przypomnij też sobie swoje why. Daj sobie czas na odpoczynek i refleksję… i ruszaj dalej!

Motywacjo, gdzie jesteś?

I jak? Motywacja wróciła? Którą z naszych zasad motywowania się wdrożysz jako pierwszą? Daj nam znać w komentarzu, bo my tu robimy zakłady i jak na razie zgodnie obstawiamy jedną, zwycięską zasadę – zgadniesz którą ;)?

with 🧡
Teachersi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.